Aktualności zespołu

 

AKTUALNOŚCI

Rok Jubileuszowy Ludowego zespołu Artystycznego KASZTELANKA

 

Rok 2015 jest szczególnym rokiem dla  Kasztelanki z powodu  30 lecia działalności zespołu. Z tej okazji wielu „byłych” członków Kasztelanki  zgłosiło swoją chęć  udziału w koncercie jubileuszowym, który odbył się 30 maja 2015 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

Przygotowania do koncertu rozpoczęły się już we wrześniu 2014. Przez wiele miesięcy Kasztelanka ćwiczyła tańce regionalne i narodowe, śpiewała znane i nowe przyśpiewki jak i dobrze wszystkim znanego poloneza sierpeckiego. Program koncertu został opracowany przez instruktora i choreografa zespołu na cztery grupy wiekowe tak, żeby każda z nich mogła zaprezentować się z różnych układach tanecznych: najmłodsze dzieci , starsza grupa dziecięca , grupa młodzieżowa – reprezentacyjna oraz  grupa tzw. „oldboyów”, czyli tancerze z wielu różnych grup tanecznych, tańczących w Kasztelance od początku tzn. od 1985 roku aż do lat 2005-2010.

 Dla członków zespołu było to niezapomniane przeżycie gdyż wspólnie na scenie wystąpili rodzice ze swoimi dziećmi, nauczyciele ze swoimi uczniami, starsze i młodsze rodzeństwa. Mimo dużej różnicy wiekowej wszyscy świetnie się bawili i współpracowali ze sobą w przygotowaniu dwóch wspólnych tańców: poloneza Sierpeckiego, oraz finałowego Krakowiaka. Przez wiele lat Kasztelanka rozpoczynała koncerty Polonezem Sierpeckim i tym razem nie mogło zabraknąć tego tańca w tak uroczystym momencie, tym bardziej, że publiczność zgromadzona w sali widowiskowej CKiSz mogła zobaczyć wszystkie grupy taneczne w oddzielnych wejściach na scenie które połączyły się w tańcu witając gości zaproszonych, rodziny tancerzy, muzyków i całą sierpecka publiczność. Niespodzianką dla wszystkich była prezentacja zdjęć zespołu wyświetlona na ekranie, a było co oglądać………………

Przez 30 lat Kasztelanka zatańczyła setki koncertów, zwiedziła prawie całą Europę, wzięła udział w wielu festiwalach w Polsce i zagranicą zdobywając nagrody i wyróżnienia, była gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego KASZTELANIA przez 16 lat. Widownia reagowała z radością, uśmiechem i sentymentem patrząc na zdjęcia z „tamtych lat”. Po polonezie sierpeckim Dyrektor Ewa Wysocka powitała wszystkich gości zebranych w sali widowiskowej, nawiązała do powstania zespołu i osób którzy zakładali zespół i zaprosiła na scenę kierownika, instruktora i choreografa zespołu Jadwigę Chojnacką. Koncert rozpoczął się znaną i lubianą przyśpiewka ludową w wykonaniu dziewcząt z grupy reprezentacyjnej i dziecięcej. Każda grupa wiekowa zatańczyła i zaśpiewała swój program a były to tańce znane i zupełnie nowe a nawet premierowe. Grupa dziecięca zaprezentowała po raz pierwszy tańce kaszubskie a grupa młodzieżowa tańce lubelskie. Grupa najstarsza bawiła się doskonale w tańcach rzeszowskich, które od wielu pokoleń „Kasztelankowych” zawsze tańczone są z ogromnym entuzjazmem. Kiedy na scenie pojawiły się najmłodsze dzieci śpiewające i tańczące Krakowiaczka, radości ze strony publiczności i aplauzu nie było końca. Swoim krótkim ale zabawnym występem wzbudziły wiele emocji i radości zwłaszcza wśród swoich rodziców, dziadków i rodzin. Na uwagę zasługuje także mała wokalistka grupy dziecięcej, która pięknie zaśpiewała „Łowiczankę”.

 Nie tylko tancerze i wokaliści prezentowali się na scenie , ale także kapela ludowa , która ciężko pracowała przez wiele miesięcy na ten przepiękny koncert a w której gościnnie wystąpiły dwie osoby związane z Kasztelanką wcześniej.

Punktem kulminacyjnym koncertu był finałowy Krakowiak w którym wszyscy członkowie Kasztelanki  wspólnie zaprezentowali się na scenie kończąc jednocześnie przepiękny koncert. Zmęczeni ale zadowoleni  tancerze i muzycy, oraz ci wszyscy którzy przyczynili się do przygotowania koncertu przyjmowali brawa i gratulacje od zaproszonych gości od zaprzyjaźnionych zespołów i osób które współpracowały z zespołem. Członkowie zespołu złożyli podziękowania kierownikowi zespołu Jadwidze Chojnackiej oraz dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Ewie Wysockiej. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Artystycznego Kasztelanka podziękował sponsorom zespołu jak i Staroście Sierpeckiemu i Burmistrzowi Miasta Sierpc, oraz Marszałkowi województwa mazowieckiego za otrzymaną pomoc i wsparcie finansowe. Natomiast szczególnym wyróżnieniem było dla zespołu otrzymanie Medalu Pamiątkowego Pro Masovia od Marszałka województwa mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

Z okazji tak pięknego jubileuszu w foyer Centrum Kultury i Sztuki można oglądać wystawę fotograficzną „ 30 lat Kasztelanki w tańcu, śpiewie i zabawie.

 

Udział Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA w XII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym TĘCZA w Ełku

W dniach 25.06-29.06.2015 Kasztelanka zaprezentowała swój dorobek artystyczny na festiwalu w Ełku. Była to już XII edycja festiwalu na który przyjeżdżają zespołu zagraniczne i Polskie. Dzieci i młodzież z Sierpca miały okazje poznać folklor taneczny z różnych krajów: Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Bułgarii, Słowacji, Indii. Wśród polskich zespołów podziwialiśmy folklor górali sądeckich, lasowiaków, podlaski, kielecki, kaszubski, warmiński i wiele innych.

Młodzież z Kasztelanki zaprezentowała nowy program tańców lubelskich oraz tańce Beskidu Żywieckiego, natomiast dzieci wystąpiły w programie: „Polką przez Polskę”, a nasza najmniejsza wokalistka podbiła serca ełckiej publiczności znana przyśpiewką ludową „Słoneczko zaszło..”. Wszystkie prezentacje miały miejsce w przepięknej scenerii w amfiteatrze położonym tuż nad jeziorem ełckim, gdzie zespoły podziwiane były przez tłumy publiczności i nagradzane gromkimi brawami. Pogoda dopisała, humory też, było wiele atrakcji: wycieczka po jeziorze augustowskim, wspólny taniec przygotowany przez choreografa zespołu z Ełku, w którym tańczyły pary ze wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu, park linowy, wieczory integracyjne, dyskoteki, korowód ulicami miasta, nowe przyjaźnie, ……….

Dzieci i młodzież wróciły zadowolone z festiwalu bogatsze o nowe przeżycia i nowe doświadczenia, czekając na kolejne festiwale

 

KALENDARZ KONCERTÓW LZA KASZTELANKA W ROKU 2015

 

5 stycznia 2015 r.

Udział grupy dziecięcej Kasztelanki w koncercie kolęd „ Zakolędowani”.

11 stycznia 2015 r.

Udział obydwu grup w koncercie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

23 stycznia 2015 r.

Koncert Noworoczny w CKiSz w Sierpcu

6 lutego 2015 r.

Udział Kasztelanki w warsztatach tanecznych – Tańce Lubelskie

prowadzone przez choreografa i instruktora zespołu Lublin z Lublina – panią Monikę Pacek.

16-17 lutego 2015 r.

Udział tancerzy w koncercie przygotowanym przez szkołę muzyczną w Sierpcu, pt. „Tańce epok i narodów”.

3 maja 2015 r.

Polonez na Placu Zamkowym w Warszawie wspólnie z innymi zespołami zorganizowany prze Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka.

16 maja 2015 r.

Udział zespołu w akcji  MOTO SERCE – koncert przed CKiSZ w Sierpcu.

17 maja 2015 r.

Udział w II Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu – III nagroda za tańce lubelskie

30 maja 2015 r.

Koncert Jubileuszowy z okazji XXX- lecia  działalności Kasztelanki.

9 czerwca 2015r.

Udział grupy dziecięcej w Przeglądzie zespołów Tanecznych KOŁOMYJKA – wyróżnienie.

12 czerwca 2015r.

Udział dwóch grup tanecznych  w koncercie organizowanym przez Urząd  Miejski z okazji 25 lecia SAMORZĄDNOŚCI w Sierpcu.

2o czerwca 2015 r.

WIANKI – obchody Nocy Świętojańskiej  – koncert plenerowy

25 – 29 czerwca 2015

Udział zespołu w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Tęcza” w Ełku.

Kasztelanka w Warszawie 3 maja 2015

Grupa dziecięca Kasztelanki na przeglądzie zespołów tanecznych KOŁOMYJKA w Sierpcu 9 czerwca 2015

Kasztelanka na II Kasztelańskim Spotkaniach Folklorystycznych 17 maja 2015

Dzieci na przeglądzie Kołomyjka 9 czerwca 2015

MOTOSERCE – 16 maja 2015

 

Kalendarz Imprez  L.Z.A. Kasztelanka w roku 2014

  1. 12 stycznia 2014 udział w koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Mała Kasztelanka – nowy program „Polką przez Polskę”, Starsza Kasztelanka – Tańce Beskidy Żywieckiego.
  2. 24 stycznia 2014  – Koncert Noworoczny dla Burmistrza miasta, Mała Kasztelanka – Polką przez Polskę.
  3. 25 stycznia 2014 – Koncert Noworoczny dla miasta, obydwie grupy, repertuar taki sam jak na WOŚPie
  4. 3 maja 2014 udział zespołu w Polonezie na Placu zamkowym w Warszawie z okazji obchodów Uchwalenia Konstytucji 3 maja, impreza zorganizowana prze Towarzystwo Patriotyczne Fundację Jana Pietrzaka
  5. 16 maja 2014 udział Małej Kasztelanki w XII Szczutowskim Przeglądzie Piosenki i Tańca Ludowego
  6. 18 maja 2014 udział obydwu group w I Kasztelańskim Przeglądzie Zespołów Ludowych II miejsce dla starszej grupy z Tańce Beskidu Żywieckiego
  7. 1 czerwca  2014Dzień Dziecka na Skansenie
  8. 22 czerwca 2014 Noc Świętojańska – udział dwóch grup w koncercie
  9. 6 lipca 2014 udział zespołu w koncercie na Skansenie – Miodobranie
  10.  27 – 31 sierpnia 2014 wyjazd zespołu na Festiwal Folklorystyczny do Grecji – Halkidiki  Skoruas Camp
Taniec Poloneza na Placu zamkowym w Warszawie zorganizowany przez Towarzystwo Patriotyczne Fundacji Jana Pietrzaka z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

zamkowy1 zamkowy2 zamkowy3 

 

podziekowanie-kasztelanka

×