Jury I OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MŁODYCH INDYWIDUALNOŚCI MUZYCZNYCH Im.TADEUSZA PACIORKIEWICZA

 

Katarzyna Jankowska- Borzykowska-pianistka, której działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej. Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w AMFC w Warszawie w klasie fortepianu prof. Wiktora Mierżanowa i Iriny Rumiancewej. Kameralistykę studiowała pod kierunkiem prof. Jerzego Marchwińskiego. Kontynuowała studia kameralne w Szwecji w Radiowej Szkole Kameralistów w Edsberg, pod kierunkiem Kurta Levina, Fransa Helmersona i Grety Erikson. Już po studiach rozpoczęła intensywną działalność koncertową, współpracując m . in . z Jerzym Artyszem, Urszulą Kryger, siostrą Urszulą Jankowską , Zofią Kilanowicz , Ivanem Monighetti czy Kazimierzem Michalikiem i innymi artystami . Z wieloma z nich do dziś wiąże ją stała współpraca artystyczna-z Urszulą Kryger nagrała płyty nominowane i nagradzane, podobnie z Krzysztofem Szmytem-nominacja do nagrody Fryderyka.

Współpracuje również z Jarosławem Brękiem , Anną Radziejewską, Ryszardem Groblewskim ,Janem Staniendą , Lidią Grzanką czy Łukaszem Hajduczenia . Grywa również z synem – wiolonczelistą Michałem Borzykowskim.

Ma na swoim koncie szereg prawykonań polskiej muzyki kameralnej.

Przez wiele lat towarzyszyła młodym adeptom sztuki wykonawczej w konkursach muzycznych, niemal wszystkich wokalnych i wiolonczelowych oraz altówkowych. Jej podopieczni otrzymali wiele spektakularnych nagród. Ona sama otrzymała nagrody specjalne dla pianistów w konkursach: Poznań im. D. Danczowskiego (kilkakrotnie) , Warszawa  Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego ,Warszawa III Konkurs im. St. Moniuszki, Hamburg- Konkurs Interpretacji Pieśni – J. Brahmsa i R. Schumanna.

Jej  pasją jest również pedagogika. Po latach terminowania w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej pod kierunkiem prof.Mai Nosowskiej, otrzymała stanowisko profesora i prowadzi klasę  kameralistyki fortepianowej w UMFC w Warszawie . Zespoły pracujące pod jej kierunkiem mogą się poszczycić wieloma już nagrodami w konkursach, takimi jak: 2 nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Gdańsku im. J. Brahmsa, pierwsza, druga i  trzy  trzecie nagrody w Konkursie Kameralnym w Łodzi, Druga nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Heerlen w Holandii, czwarte miejsce w Veronie itd.

Wraz ze swymi partnerami występuje we wszystkich niemal krajach Europy,  uczestnicząc w wielu prestiżowych Festiwalach , a także  w Azji i Afryce. Nagrywała dla wielu europejskich radiofonii oraz wytwórni płytowych w Polsce oraz w Japonii.

Jest profesorem sztuki muzycznej i od 2012 roku Kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej w UMFC oraz kierownikiem Studium Pieśni w tejże uczelni.

 

Jan Kotula ukończył z wyróżnieniem AM w Katowicach w klasie W. Tamowskiego. I kontrabasista i solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracuje z Kwartetem Śląskim. Jako solista, kameralista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Zdobył II nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999). W 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Uczy gry na kontrabasie w AM w Katowicach na stanowisku adiunkta. Jako solista występował z orkiestrami Teatru w Plauen, Orkiestrą Kameralną „AUKSO”, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, NOSPR, Capella Bydgostiensis, współpracował z dyrygentami: J.W. Hawelem, Z. Szostakiem, J.M. Florencio, M. Mosiem. W 2012  roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa”, uczestniczył w prawykonaniu europejskim koncertu na kontrabas, gitarę i orkiestrę  japońskiej kompozytorki Keiko Fujiie wraz ze światowej sławy gitarzystą Kazuhito Yamshitą.

   Patrycja Piekutowska jest wybitną skrzypaczką koncertującą od 16 lat na arenie międzynarodowej. Od października 2012 posiada tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 500 koncertów. Występowała w 29 krajach (Albania, Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Boliwia, Chile, Chiny, Dania, Ekwador, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Indie, Irlandia, Kuwejt, Peru, Portugalia, Rosja, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Ukraina, Urugwaj, USA, Wenezuela i Włochy).

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych należą koncerty w Teatro Colon w Buenos Aires w Argentynie z Philarmonica de Buenos Aires (otwarcie sezonu artystycznego 2003/04), w Filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Belgradzie i Kijowie, koncert promujący płytę z muzyką polską w Lincoln Center w Nowym Jorku, wykonanie z Maestro Igorem Ojstrachem koncertu J.S. Bacha na dwoje skrzypiec w Filharmonii Narodowej w Warszawie i w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Artystka brała udział w takich międzynarodowych festiwalach jak m.in. „Beijing Music Festival” w Chinach, „West Cork Chamber Music Festival” w Irlandii, „Festival Internacional de Musica do Algarve” w Portugalii, „II Ciclo de Solistas Fundación BBVA” w Hiszpanii, „Festiwal Krzysztofa Pendereckiego” w Filharmonii Narodowej w Warszawie z okazji 75. urodzin kompozytora. Nagrała siedem płyt CD, w tym pięć z muzyką polską głównie XX wieku. Płyty te – „Violin and piano works” wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, „Muzyka Polska XX wieku” (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną K. Pendereckiego, otrzymały w Luxemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne „Pizzicato Supersonic Award” kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku. W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała MIDEM Cannes Classical Award w kategorii muzyki współczesnej. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego nagrała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia Capriccio pod batutą kompozytora. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech.

Od czterech lat promuje swój projekt – recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”, który prezentowała z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, jak również  w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Program ten wykonała też w Salach Redutowych Opery Narodowej w Warszawie oraz na koncercie zwieńczającym wielki projekt wszystkich krajów basenu morza Bałtyckiego, BaltMet Promo, gdzie wystąpiła przed prezydentami wszystkich stolic tych krajów.

Ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz dwuletnie mistrzowskie studia podyplomowe w klasie skrzypiec prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli otrzymując dyplom Grand distinction. W latach 2002-2010 wykładała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a od 2010 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie obecnie jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od wielu lat zapraszana jest jako pedagog na kursy mistrzowskie zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju m.in. w Brazylii, Chinach, Chile, Peru i Wenezueli. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą.

W grudniu 2010 wystąpiła na koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku grając trio fortepianowe F. Chopina w ramach festiwalu zamykającego rok chopinowski.

W 2011 roku trzykrotnie koncertowała w Chinach, w Pekinie oraz w Wuhan i Tianjin, gdzie z tamtejszymi orkiestrami filharmonicznymi wykonała koncert Sibeliusa nagrodzonymi owacjami na stojąco, jak również zagrała polskie prawykonanie koncertu skrzypcowego jednego z najwybitniejszych obecnie kompozytorów muzyki współczesnej, Fabiana Panisello, które odbyło się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod batutą kompozytora.

W 2012 roku koncertowała wielokrotnie w Chinach, m.in.. odbyła siedmiokoncertowe tournee z orkiestrą Sinfonia Iuventus w jednych z najważniejszych sal koncertowych, w tym w Grand Theater w Tianjin i National Center for the Performing Arts w Pekinie.

W 2013 roku zaproszona jest na tournee w Chile, jak również na otwarcie sezonu artystycznego w Filharmonii w Kurytybie, w Brazylii, gdzie jako pierwsza w historii prezentować będzie dzieła na skrzypce i orkiestrę Witolda Lutosławskiego i Mikołaja Góreckiego.

Płyty CD 1998 – Lutosławski, Paderewski, Wieniawski, Maria Szwajger-Kułakowska – fortepian
2000 – Sibelius, Wieniawski – koncerty skrzypcowe, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit (CD Accord)
2004 – Penderecki Violin & Piano Works, Beata Bilińska – fortepian (DUX)
2006 – Józef i Henryk Wieniawscy, Edward Wolanin – fortepian (DUX)
2006 – Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski, Beata Bilińska – fortepian (DUX)
2007 – Penderecki, „Capriccio” – NOSPR, dyr. Krzysztof Penderecki (DUX)
2009 – „Power of Emotion” – Miniatury na skrzypce i fortepian, Mariusz Rutkowski – fortepian (DUX) 

Andrzej Dudziński ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Bydgoszczy w klasie klarnetu prof. Franciszka Kmiecika. Naukę kontynuował w PWSM w Poznaniu w klasie klarnetu prof. Wilhelma Michalaka. W roku 1970 rozpoczął pracę w zespole Orkiestry Filharmonii Pomorskiej jako muzyk orkiestrowy, a potem solista,            I solista i kierownik grupy klarnetu (do 2008 roku). Z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej występował w czołowych salach koncertowych Polski (Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań ) jak i Europy (Berlin, Barcelona, Madryt, Paryż, Budapeszt, Santiago di Compostella, Frankfurt). Z orkiestrą dokonał wielu nagrań  płytowych CD utworów Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Ignacego Paderewskiego, Stanisława Moniuszki. Był również członkiem Tria Stroikowego oraz Kwintetu Dętego  Filharmoników Bydgoskich.

Obecnie jako starszy  wykładowca prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina. Do chwili obecnej studia muzyczne ukończyło pod jego kierunkiem ponad trzydziestu klarnecistów, którzy są cenionymi muzykami i pedagogami.

Michał Zawadzki – (ur. w 1980r. w Płocku) muzyk perkusista, absolwent klasy perkusji Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Współpracował jako muzyk orkiestrowy z wieloma orkiestrami m.in. Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Symfoniczną Iuventus, na stałe związany z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, gdzie od 2005 roku sprawuje również funkcję Kierownika Orkiestry. Członek Płockiej Grupy Perkusyjnej oraz Płock Percussion Duo. Od 2009 r. prowadzi zajęcia w klasie perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu.

 

Gość honorowy Jurysyn Tadeusza Paciorkiewicza – Artur Paciorkiewicz – pierwszy altowiolista Orkiestry Sinfonia Varsovia.

  Artur Paciorkiewicz  ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina  w Warszawie  w 1968r  w klasie altówki prof. Stefana Kamasy.  Studia uzupełniające w zakresie  gry solowej  a także  kameralnej  odbył w Accademia  Musicale Chigiana  w Sienie (1967) oraz na  Uniwersytecie w Yale (1977), gdzie otrzymał dyplomy z wyróżnieniem. Uczestniczył w kursach mistrzowskich  w Weimarze (Pal Lukacs), Freiburgu (Ulrich Koch) i  New  Heaven (Raphael  Hillyer). Jako  altowiolista jest laureatem międzynarodowych konkursów  w Genewie (1972 – brązowy medal) oraz jako członek kwartetów  smyczkowych  we Wiedniu ( 1970- II nagroda),       Bordeaux ( 1972 – srebrny medal) , Monachium (1973 – III nagroda),Warszawie ( 1977 – I nagroda), Helsinkach (1979) i w Evian (1979 – II nagroda i nagroda specjalna  Międzynarodowego  Jury Krytyków Muzycznych).

Był solistą  Teatru  Wielkiego  w Warszawie  (1968 – 70), członkiemKwartetu  im. Stanisława Barcewicza (1969-71), następnie Kwartetu Wilanowskiego , a także współzałożycielem Kwartetu  Varsovia (1976-1989). Obecnie (od 1990) jest pierwszym altowiolistą Orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1970- 1989 prowadził klasę altówki i klasę kameralną w  Akademii  Muzycznej im. Fryderyka  Chopina w Warszawie. Jako  wykładowca prowadził kursy muzyczne  we Francji, Kanadzie i Japonii. Jako solista  i kameralista,  Artur Paciorkiewicz  występuje w  bogatym  repertuarze  na altówkę  i violę d’amore. W 2002r. był gospodarzem  XI Międzynarodowego  Kongresu  Violi d’Amore w Radziejowicach,  który po raz pierwszy odbył się w Polsce. Za swoją  działalność  Artur  Paciorkiewicz został odznaczony złotym krzyżem zasługi. Dokonał licznych nagrań dla rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych i firm fonograficznych (Chant du Monde, RCA, DUX, EMI, Olympia, Pavane,  Polskie Nagrania i Acte Prealable).

×