Ludowy Zespół Artysztyczny Kasztelanka

 

 

          Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka

rozpoczął swą działalność w roku 1985 w Domu Kultury w Sierpcu. W skład zespołu wchodzą dzieci, młodzież, oraz osoby dorosłe. Przez wiele lat członkami zespołu była głównie młodzież szkół średnich i dorośli, ale od 15 lat do zespołu należą również dzieci ze szkół podstawowych, które prezentują swoje umiejętności taneczne i wokalne tańcu, śpiewie i w zabawach ludowych. Trzon zespołu stanowi młodzież i dorośli, którzy przedstawiają nasz przepiękny, wielobarwny rodzimy folklor na przeglądach, spotkaniach ludowych, festiwalach folklorystycznych, imprezach okolicznościowych nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Głównym założeniem zespołu jest popularyzowanie oryginalnych elementów kultury ludowej regionów naszego kraju oraz polskich tańców narodowych.

W programie artystycznym Kasztelanki są tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek, oraz przyśpiewki i suity taneczne z różnych regionów Polski: Łowicza, Rzeszowa, Opoczna, Kaszub, Beskidu Żywieckiego oraz najnowszy program, tańce lubelskie

Zespół promuje polski folklor poprzez uczestnictwo w  Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych. Kasztelankę podziwiano i oklaskiwano w Rumunii, Niemczech, Francji, Grecji, Portugalii, Węgrzech, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Belgii, Holandii, Chorwacji, Serbii, Irlandii, Włoszech, Turcji, Hiszpanii.

Zespół koncertował także na festiwalach folklorystycznych w Polsce w Strzegomiu, Wiśle, Żywcu, Oświęcimiu, Chełmnie. Na  przeglądach zespołów zdobył  nagrody i wyróżnienia min. w Kielcach, Świnoujściu, Gostyninie, Warszawie, Płońsku, Płocku, Włocławku.

 Dzięki swojej aktywności i różnorodności programu artystycznego Kasztelanka jest znacznym i trwałym elementem pejzażu miasta Sierpca i regionu Mazowsza, a swoją wieloletnią działalnością zasłużył na miano Ambasadora Polskiej Kultury Ludowej.

 Byli członkowie zespołu nadal kontynuują tradycje ludowe działając w zespołach studenckich, a nawet w reprezentacyjnym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”

 „Kasztelanka” pełniła honory gospodarza Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego KASZTELANIA od początku istnienia  festiwalu, czyli od roku 1996 aż do roku 2011.

 Zespołowi towarzyszy kapela złożona z profesjonalnych muzyków jak i „zarażonych” folklorem amatorów.

W skład kapeli wchodzą: skrzypce, akordeon, klarnet, trąbka, flet, kontrabas.

 Choreografem i instruktorem zespołu od wielu lat jest Jadwiga Chojnacka, pełniąca jednocześnie funkcję kierownika zespołu

 

A oto lista wybranych osiągnięć Ludowego Zespołu Artystycznego „Kasztelanka” w  30 letnim okresie działalności artystycznej:

 1. udział zespołu w XXI Harcerskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach – zdobycie „Brązowej Jodły”, udział w koncercie galowym transmitowanym przez program 1 TVP w 1994r.
 1. udział w konfrontacjach zespołów ludowych w teatrze w Płocku –

           II miejsce (1994)

 1. udział zespołu w Konfrontacjach Zespołów Ludowych w Drobinie. Wyróżnienie dla zespołu. (1996)
 1. wyjazd do Brukseli , promocja Polski i naszego regionu na spotkaniach „Teraz Polska”. (2001)
 1. przegląd Zespołów Tanecznych w Płońsku,

           III miejsce w kategorii taniec narodowy

           II miejsce w kategorii taniec ludowy.  (2003)

 1. Udział w XXV Przeglądzie Twórczości Zespołów Amatorskich Województwa Mazowieckiego w Warszawie – nagroda rzeczowa Burmistrza Miasta Mława dla zespołu za opracowanie Tańców Rzeszowskich (2005)
 1.  udział w Ogólnopolskim Konkursie Tańca „Przytup” w Płońsku –

            II miejsce (2007)

 1. udział w Przeglądzie Mazowieckich Amatorskich Zespołów Tanecznych w Warszawie – Ursusie,

          wyróżnienie dla zespołu – 16 maja Koncert Galowy w   Warszawie (2009)

 1. wyjazd grupy dziecięcej do Krakowa i udział w festiwalu dzieci i młodzieży KRAKOWIAK –  wyróżnienie dla zespołu (2009)
 1. udział młodszej grupy Kasztelanki w III Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych podczas VII Jesiennego Jarmarku „Od Pola do stołu”      

            III miejsce dla zespołu (2012)

 1. udział dwóch grup tanecznych w II Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym „ O Kujawski wianek”

           II miejsce  za Tańce Beskidu Żywieckiego- grupa starsza    

           III miejsce za Tańce Kaszubskie – grupa młodsza (2012)

 1. udział w Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych  w Płońsku

          I miejsce – grupa młodzieżowa, za tańce Beskidu Żywieckiego,

          III miejsce dla grupy dziecięcej –  Mała Kasztelanka  (2013)

 1. udział w III Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Folklorystycznych „O Kujawski Wianek” we Włocławku –  wyróżnienie dla zespołu za tańce łowickie (2013)

    13.udział obydwu grup w I Kasztelańskim Przeglądzie Zespołów       Ludowych w Sierpcu –  II miejsce dla starszej grupy z Tańce Beskidu Żywieckiego 2014

 1. udział w Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych w Płońsku –  III miejsce dla grupy starszej za tańce rzeszowskie (2014)
 2. udział w II Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu –  III miejsce dla grupy młodzieżowej za tance lubelskie  2015)

 

Zespół w strojach lubelskich

Zespół w strojach szlacheckich

Stroje górali Beskidu Żywieckiego

 

 

Suita tańców rzeszowskich

 

 

Stroje łowickie

 

Stroje opoczyńskie

Stroje kaszubskie

Stroje krakowskie

Polki miejskie

 

Kapela skład jubileuszowy

 

 

 

 

×